Judicial Officers

Hon. Justices of Supreme Court

Hon. Justices of the Court of Appeal/Constitutional Court

Hon. Judges of the High Court

Full List of Judicial Officers as at July 2024

SUMMARY (BY GENDER)

CATEGORY

FEMALE

MALE

TOTAL

JUSTICES & JUDGES

49 (48.03%)

53 (51.9%)

102

REGISTRARS

47 (60.25%)

31 (39.74%)

78

MAGISTRATES

229 (48.1%)

247 (51.89%)

476

TOTAL

325 (49.5%)

331 (50.45%)

656

BREAKDOWN

CATEGORY

FEMALE

MALE

TOTAL

SUPREME COURT JUSTICES

6

4

10

COURT OF APPEAL/CONSTITUTIONAL COURT JUSTICES

4

9

13

HIGH COURT JUDGES

33

35

68

ACTING JUDGES

6

5

11

CHIEF REGISTRAR

1

0

1

REGISTRARS

3

1

4

ACTING REGISTRARS

4

4

8

DEPUTY REGISTRARS

21

15

36

ACTING DEPUTY REGISTRARS

3

2

5

ASSISTANT REGISTRARS

14

9

23

ACTING ASSISTANT REGISTRARS

1

-

1

CHIEF MAGISTRATES

46

43

89

ACTING CHIEF MAGISTRATES

1

1

2

SENIOR PRINCIPAL MAGISTRATES GRADE I

6

4

10

PRINCIPAL MAGISTRATES GRADE I

5

15

20

ACTING PRINCIPAL MAGISTRATES GRADE I

1

-

1

SENIOR MAGISTRATES GRADE I

16

16

32

ACTING SENIOR MAGISTRATES GRADE I

2

-

2

MAGISTRATES GRADE I

148

155

303

MAGISTRATES GRADE II

5

12

17

TOTAL

325

331

656



CHIEF REGISTRAR

NAME

COURT

HW Langa Sarah Siu

CHIEF REGISTRAR


REGISTRARS

NAME

COURT/STATION

HW Kisawuzi Eliasa Omar

MEDIATION

HW Ssali Harriet Nalukwago

SUPREME COURT

HW Bareebe Rosemary Ngabirano

HIGH COURT

HW Kisakye Mary Kaitesi

MAGISTRATES AFFAIRS & DATA MANAGEMENT

ACTING REGISTRARS

HW Lamunu Pamela Ocaya

INSPECTORATE OF COURTS

HW Katushabe Prossy

JUDICIAL TRAINING INSTITUTE

HW Ereemye Jumire James Mawanda

COMMUNICATIONS AND PUBLIC RELATIONS

HW Ayebare Thadius Tumwebaze

PRIVATE LEGAL SECRETARY TO THE CHIEF JUSTICE

HW Rukundo Allen Owembabazi

COURT OF APPEAL

HW Kintu Simon Zirintusa

CIVIL DIVISION OF THE HIGH COURT

HW Atingu Beatrice Stella

ALTERNATIVE DISPUTE RESOLUTION

HW Edoku John Paul

PLANNING, RESEARCH & DEVELOPMENT


DEPUTY REGISTRARS

NAME

COURT/STATION 

HW Dr. Nakibuule Gladys Kisekka

JTI,RESEARCH

HW Waninda Fred K.B

MBALE HIGH COURT CIRCUIT

Dr. Nkonge Agnes

MEDIATION

HW Khainza Eleanor Mary

PLANNING, RESEARCH & DEVELOPMENT

HW Festo Nsenga

CRIMINAL DIVISION OF THE HIGH COURT

HW Angualia Moses Gabriel

INSPECTORATE

HW Kaweesa Godfrey

LIRA HIGH COURT CIRCUIT

HW Ajio Hellen

INSPECTORATE

HW Babirye Mary

SUPREME COURT

HW Natukunda Janeva

LAND DIVISION OF THE HIGH COURT (In-charge)

HW Hatanga Juliet Harty

INTERNATIONAL CRIMES DIVISION OF THE HIGH COURT

Dr. Mushabe Alex Karocho

PRIVATE LEGAL SEC. TO DCJ / APPELLATE MEDIATION

HW Ntalo Nasulu Hussein

MUKONO HIGH COURT CIRCUIT

HW Bucyana Lillian

COURT OF APPEAL

HW Agwero Catherine

REGISTRY OF MAGISTRATES AFFAIRS AND DATA MANAGEMENT

HW Borore Julius Kyaka

COMMERCIAL COURT

HW Sempala Dorothy Lwanga

INSPECTORATE OF COURTS

HW Nanteza Zulaika

MBARARA HIGH COURT CIRCUIT

HW Akullo Elizabeth Ogwal

REGISTRY OF MAGISTRATES AFFAIRS AND DATA MANAGEMENT

HW Twakyire Samuel

INSPECTORATE OF COURTS

HW Anyala Susanne Okeny

COURT OF APPEAL

HW Amoko Patricia

PRIVATE LEGAL SECRETARY TO THE CHIEF REGISTRAR

HW Alum Agnes

INSPECTORATE OF COURTS

HW Olumo Samuel

FAMILY DIVISION

HW Matenga Dawa Francis

FORT PORTAL HIGH COURT CIRCUIT

HW Karungi Loe

MASAKA HIGH COURT CIRCUIT

HW Mulalira Faisal Umar

JUDICIAL TRAINING INSTITUTE

HW Mugala Jane

LUWERO HIGH COURT CIRCUIT

HW Tusiime Sarah Bashaija

FAMILY DIVISION

HW Sayekwo Emmy G.

SOROTI HIGH COURT CIRCUIT

HW Mukanza Robert

JINJA HIGH COURT CIRCUIT

HW Didas Muhumuza

FAMILY DIVISION

HW Chemeri Jessica

COMMERCIAL COURT

HW Obong George

GULU HIGH COURT CIRCUIT

HW Kayondo Kabasinguzi Josephine

LAND DIVISION

OTHER DEPUTY REGISTRARS

HW Kawuma Cissy Mudhasi

INTERDICTION

ACTING DEPUTY REGISTRARS

HW Arinaitwe Goretti

BUSHENYI HIGH COURT CIRCUIT

HW Nkwasibwe Ivan

KASESE HIGH COURT CIRCUIT

HW Aisia Suzanne Musooli

KITGUM HIGH COURT CIRCUIT

HW Kinobe Binega Rogers

MUBENDE HIGH COURT CIRCUIT

HW Mutatiina Natukunda Angella

KIBOGA HIGH COURT CIRCUIT


ASSISTANT REGISTRARS

NAME

COURT/STATION

HW Twinomuhwezi Henry

KABALE HIGH COURT CIRCUIT

HW Atukwasa Justine

MPIGI HIGH COURT CIRCUIT

HW Ssalaam Godfrey Ngobi

CRIMINAL DIVISION

HW Sayuni David

IGANGA HIGH COURT CIRCUIT

Dr. Lubowa Daniel

MEDIATION

HW Mulondo Mastulah

SMALL CLAIMS

HW Nakitende Juliet

MASINDI HIGH COURT CIRCUIT

HW Kagoda Moses S. Ntende

LAND DIVISION

HW Nakadama Esther Lydia Mubiru

CIVIL DIVISION

HW Butanula Rashida

LAND DIVISION

HW Okumu Jude Muwone

COMMERCIAL COURT

HW Nantamu Oliver

RUKUNGIRI HIGH COURT CIRCUIT

HW Kyampaire Dorothy

JINJA HIGH COURT

HW Ijang Maureen Eunice

MUKONO HIGH COURT

HW Bamwite Emmanuel

HOIMA HIGH COURT CIRCUIT

HW Hellen Edimu

TORORO HIGH COURT CIRCUIT

HW Mubiru Nassif Umar

MOROTO HIGH COURT CIRCUIT

HW Namutebi Christa

COMMERCIAL COURT

HW Namutebi Christine Kellen

LAND DIVISION

HW Tumwebaze Kenneth

LUWERO HIGH COURT CIRCUIT

HW Nankya Nusulah

MBALE HIGH COURT CIRCUIT

HW Naluyima Rania

ARUA HIGH COURT CIRCUIT

HW Atigo Hellen

FAMILY DIVISION

ACTING ASSISTANT REGISTRARS

 

HW Komugisa Juliet

FAMILY DIVISION


CHIEF MAGISTRATES

NAME

COURT

 

IN MAGISTERIAL AREAS

 

HW Kaggwa John Francis

WAKISO

 

HW Muhimbise Gordon

NTUNGAMO

 

HW Ssejemba Deogratius     

BUTAMBALA

 

HW Amono Monica

APAC

 

HW Kakooza Elias

NAKAWA

 

HW Nasambu Esther Rebecca

JUDICIAL TRAINING INSTITUTE

 

HW Munobe Samuel 

CHAMBERS OF THE REGISTRAR HIGH COURT

 

HW Kamasanyu Gladys Musenze

STANDARDS AND UTILITIES COURT

 

HW Talisuna Patrick

MENGO

 

HW Basemera Sarah Anne

MAKINDYE

 

HW Ajuna Doreen

TORORO

 

HW Barigye Said

GULU

 

HW Abiti Samson Loum

KAMWENGE

 

HW Amabilis Stella Maris

ENTEBBE

 

HW Mbabazi Edith Mary

RUKUNGIRI

 

HW Kayizzi Ronald

BUGANDA ROAD

 

HW Nambozo Joy

KAYUNGA

 

HW Bamuhiga Patric

ISINGIRO

 

HW Semondo Benson

OYAM

 

HW Kainza Beatrice

KASANGATI     

 

HW Nalungi Esther

BUBULO

 

HW Toloko Simon

BUSHENYI/ BUHWEJU

 

HW Awacnedi Freddie

YUMBE/KOBOKO/MOYO

 

HW Aciro Joan

ANTI-CORRUPTION DIVISION

 

HW Mfitindinda George

HOIMA

 

HW Lochomin Peter Fred

PERSONAL ASSISTANT TO CJ

 

HW Gakyaro Mpirwe Allan

PERSONAL ASSISTANT TO DCJ

 

HW Neumbe Ritah Kidasa

NAKAWA 2ND CM

 

HW Kosia Kasibayo

MASINDI

 

HW Ajok Betty

KASESE

 

HW Natwijuka Aloysius Baryeza

MASAKA

 

HW Nsenge Roseline

2nd CM MUKONO

 

HW Namusobya Sarah

NABWERU

 

HW Alule Augustine Koma

LUGAZI

 

HW Niwaha Shallon

KIRA

 

HW Angura Fionah Sheila

JINJA

 

HW Nanvuma Jane Francis

MPIGI CM

 

HW Kabombo Andrew

MBARARA

 

HW Atim Harriet Okello

MAYUGE

 

HW Okoth Thomas Aquinas

BUSIA

 

HW Nakyazze Rachael

MUKONO

 

HW Kabahuma Lucy

KIRYANDOGO

 

HW Karungi Doreen Olga

KAJJANSI

 

HW Awidi Suzan

MBALE

 

HW Kabugho Byakutaga Caroline

MUBENDE

 

HW Namazzi Ann Jacqueline

KIBOGA

 

HW Adoko Joe Fay

LIRA

 

HW Epobu Daniel

IGANGA

 

HW Komakech Kenneth

KISORO

 

HW Semwanga Nalugya Mariam

LUWERO

 

HW Osauro John Pauls

MITYANA

 

HW Owino Paul Abdonson

PALLISA

 

HW Nashiero Mwandha Robert Ekirita

KITGUM

 

HW Muhangi Saverino G. Bugingo

KAPCHORWA

 

HW Akankwasa Edward Kabayo

NSANGI

 

HW Adikin Esther

MAKINDYE 2ND CM

 

HW Gumtwero Justine Olal

KATAKWI

 

HW Ociba Gloria

KYENJOJO

 

HW Byamugisha Derick

KABALE

 

HW Nabukeera Aisha

KAMULI

 

HW Namisi Hope

KUMI

 

HW Bagyenda Hope

NAKASONGOLA

 

HW Koluo Catherine Elayu

SIRONKO

 

HW Ssajjabi Noah Norbert

PADER

 

HW Mushebebe Moses Nabende

FORT PORTAL

 

HW Nantaawo Agnes Shelagh

2nd CM MBARARA

 

HW Acaa Ketty Joan

2nd CM MPIGI

 

HW Kambedha Lydia

KABERAMAIDO

 

HW Nyadoi Esther

BUGIRI

 

HW Matyama Paul

ARUA

 

HW Matovu Hood

BUNDIBUGYO/NTOROKO

 

HW Sikhoya Naume

2nd CM MENGO

 

HW Nantege Christine

3rd CM NAKAWA

 

HW Namayanja Nazifah

KIBAALE

 

HW Vueni Raphael

RAKAI

 

HW Naigaga Winfred Kyobiika

IBANDA

 

HW Kagoya Jackline

BUDAKA

 

HW Ninsiima Marion

SEMBABULE

 

HW Achok Abrahams Moding

MOROTO

 

HW Akullu Eunice

KOTIDO

 

HW Kuniihira George

3rd CM MENGO

 

HW Omara Innocent David

NWOYA

 

HW Ssennoga Mawano Cyrus

NEBBI

 

HW Alleluya Glory

KALANGALA

 

OTHER CHIEF MAGISTRATES       

 

HW Dr. Omalla Felix

INTERDICTION

 

HW Teko Lokeris Godfrey

INTERDICTION

 

HW Nabaasa Ruth

INTERDICTION

 

HW Opio James

INTERDICTION

 

HW Nvanungi Sylvia

INTERDICTION

 

ACTING CHIEF MAGISTRATES

 

IN MAGISTERIAL AREAS

 

HW Seruwo Benjamin Martin

KIRUHURA

 

HW Bakanasa Hilda Walaga

SOROTI